TAKA PROMOCJA TYLKO DO DZISIAJ!
WKRÓTCE ZMIANA CENNIKA

Obniżyliśmy ceny najczęściej zamawianych produktów!

Dziedziczenie nieruchomości

dziedziczenie nieruchomości

Spadek nieruchomości / dziedziczenie nieruchomości po rodzicach, po dziadkach i innych osobach


Dziedziczenie nieruchomości wydaje się tematem łatwym, ale często takim nie jest. O ile wstępnie wiadomo, o jaką nieruchomość chodzi w postępowaniu spadkowym, o tyle dalsze szczegóły dziedziczenia mogą nie być już takie łatwe. Posiadanie numeru księgi wieczystej, rozdrobnienie własności na kilka ksiąg wieczystych, analiza księgi wieczystej, zadłużenia i inne sytuacje utrudniają przyjęcie spadku. Przeanalizujmy wiele wariantów.

Dziedziczenie nieruchomości po rodzicach (w tym mieszkania)

Sprawa dziedziczenia nieruchomości po rodzicach. Najczęstsza sprawa zaraz po dziedziczeniu po dziadkach. Rodzice to nasi najbliżsi, wiemy o nich wszystko, prawda? 🙂
Niekoniecznie. Po pierwsze, finanse to nadal temat tabu w Polsce. Zarobki i posiadany majątek ukrywamy, jak gdyby ktoś miałby go nam zabrać. Rodzice z uwagi na zatargi w rodzinie często nie ujawniają wszystkich tajemnic i problemów. Poniżej lista problemów, które mogą się przydarzyć w trakcie dziedziczenia nieruchomości po rodzicach:

1. Nieruchomość po rodzicach nie jest ich własnością. Czy to możliwe? A jakże, potwierdzamy to bardzo często. Nieruchomość, która miała być odziedziczona teoretycznie była w rękach rodziców lub jednego z nich, ale:

– rodzice lub rodzic nie przeprowadzili postępowania spadkowego po swoich rodzicach, czyli dziadkach;
– rodzice lub rodzic przeprowadzili postępowanie spadkowe po swoich rodzicach, ale nie wpisali się jako nowi właściciele w wydziale ksiąg wieczystych (sąd), co należy zrobić w każdym przypadku nabycia nieruchomości – nie dzieje się to automatycznie;
– nieruchomość nie posiada jednego właściciela – rodzice lub rodzic jest współwłaścicielem, np. 1/10 nieruchomości. Co gorsza księga wieczysta może nie być podzielona na konkretne jej elementy i tak prawo do gospodarowania dana nieruchomością może mieć każdy;
– rodzice mogli mieć prawo do nieruchomości – o ile spółdzielcze prawo do lokalu to niemal własność, to mieszkanie gminne, czyli komunalne lub dzierżawione bez księgi wieczystej już własnością nie jest i w tym wypadku prawa te nie podlegają dziedziczeniu.

Dziedziczenie nieruchomości po rodzicach

2. Nieruchomość jest własnością rodziców z problemami z księgą wieczystą:

a) nieruchomość po rodzicach posiada Księgę Dawną i posiadasz jej numer – nie posiada wersji elektronicznej, choć w rzeczywistości bardzo często ją ma. Jeśli wiadomo na podstawie dokumentu własności jaki jest to numer księgi w formacie zwykłych cyfr, np. 48566, można spróbować zweryfikować, czy KW zostało przeniesione do elektronicznych ksiąg wieczystych.

Jak to zrobić?

Wejdź na rządową stronę KW https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw_prz/KsiegiWieczyste/wyszukiwanieKW, a następnie w środkową część wpisz numer dawny KW. Dodatkowo na początku wybierz swój region sądu, do którego miejscowość nieruchomości przynależy oraz wpisz na końcu cyfrę kontrolną, po kolei próbując od 0 do 9. Jeśli cyfra 0 nie będzie prawidłowa, próbuj dalej aż do 9. Jeśli się udało, to świetnie! Możesz przeglądać elektroniczną księgę wieczystą po nieruchomości po rodzicach. Jeśli nie – nieruchomość po rodzicach nie posiada elektronicznej księgi. Musisz się przejść do sądu, wydziału ksiąg wieczystych.

b) znasz adres nieruchomości po rodzicach, ale nie masz dostępu lub nie posiadasz dokumentów księgi wieczystej – w tym przypadku mamy dwie opcje. Pierwsza, to sprawdzić nieruchomość po adresie. Niestety, możesz mieć bardzo utrudniony dostęp do takiej informacji. My posiadamy dostęp do bazy KW i chętnie sprawdzimy numer KW nieruchomości po adresie.

Jeśli posiada ona elektroniczny numer KW, zrobimy to w cenie 100 zł. Jeśli nie posiada numeru elektronicznego KW – są dwie opcje – możesz się wybrać do sądu i zapytać, czy podadzą numer. Jeśli sędzia się zgodzi na dostęp przed przyjęciem spadku, to świetnie. Jeśli nie, trzeba przyjąć spadek, by się tego dowiedzieć z sądu. Druga opcja to urząd gminy i wydział geodezji. Niestety, w tym przypadku źródło tej informacji o nieruchomościach najczęściej nie poda numeru. Zazwyczaj urząd wymaga poświadczenia dziedziczenia. Trzecia opcja to komornik – ale tu współpraca może być najgorszym sposobem. My w każdym z powyższych przypadków możemy zrealizować zlecenie za Ciebie, do wyceny indywidualnej. Najlepiej jednak skorzystać z naszej usługi ustalania nieruchomości po danych osoby. Wtedy 90% problemowych sytuacji Cię ominie i będziesz wiedzieć niemal wszystko, o ile nadany jest numer elektroniczny KW. Usługa dostępna w naszym sklepie TUTAJ SKLEP ONLINE.

3. Nieruchomość została darowana lub sprzedana.
Jeśli nieruchomość została sprzedana, czego dowiesz się w dziale II księgi wieczystej, to niestety dziedziczenie nie będzie możliwe. Sprzedaż mogła się odbyć tylko za życia osoby zmarłej w celu otrzymania środków pieniężnych na inną nieruchomość, uniknięcie przekazania spadku lub przekazania środków pieniężnych innej osobie. Sytuacje są różne i możliwe w każdej z tych sytuacji. Jeśli natomiast nieruchomość została darowana, możesz starać się uzyskać zachowek od darowizny. Więcej szczegółów dowiesz się u naszego prawnika lub w innym artykule u nas. Informacja komu sprzedano lub darowano nieruchomość znajdzie się w dziale II na samym dole informacji działu.

4. To nie jedyna nieruchomość, lub zamiast niej są inne.
W przypadku dziedziczenia nieruchomości po rodzicach może zdarzyć się, że:- nieruchomość posiada szczątkowe księgi wieczyste – często dotyczy to domów z gruntami – może się okazać, że do domu przynależy las, ale nawet nie jest połączony z działką. W przypadku poszukiwań u nas po danych osoby sprawdzanej wyszukamy każdą działkę, grunt, garaż, las, łąkę, zabudowę, lokal i wiele innych – nic Cię nie ominie, jeśli tylko posiada elektroniczną księgę wieczystą!- rodzice nie mieli jasnego życia majątkowego – jedno z nich mogło mieć „drugie” życie i posiadać swój lokal w całkowicie innej miejscowości. Mogli tez inwestować w nieruchomości nie informując o tym nawet swojego małżonka. W tym wypadku zawsze podamy wszelkie nieruchomości posiadane lub zbyte przez osobę. Poznasz każdy prawie każdy szczegół nieruchomości dostępny w KW! Usługa dostępna w naszym sklepie TUTAJ SKLEP ONLINE.

5. Nieruchomość jest zadłużona To najgorszy z przypadków i bardzo możliwy. Po pierwsze, jeśli tylko znany jest numer księgi wieczystej, w czym bardzo chętnie pomożemy, w dziale III oraz IV istnieją wpisane obciążenia księgi wieczystej. Mogą również pojawić się inne prawa wobec nieruchomości. Przed przyjęciem spadku koniecznie zapoznaj się z Księgą Wieczystą oraz osobistymi zadłużeniami osoby, w czym również pomagamy!

Dziedziczenie nieruchomości po dziadkach

Wszystkie powyższe sytuacje odnoszą się również do dziadków, z tym, że w ich przypadku mogą wydarzyć się dodatkowo dwie sytuacje:

1. Dziadki mogą posiadać inne nieruchomości z dawnych lat – wtedy również mogą nadal być zapisane na ich rodziców. W 90% wyszukujemy tak dawne nieruchomości.

2. Brak jakiejkolwiek historii nieruchomości. Brak księgi wieczystej, nawet dawnej – tu potrzebne są głębsze poszukiwania, ale niejedna nieruchomość historyczna już znaleźliśmy! Wymaga to jednak pracy terenowej, jest to osobne zlecenie poza zamówieniem online.

Powyższe przypadki to nie jedyne, które mogą przytrafić się spadkobiercy, ale najczęstsze.
Spadek nieruchomości zawsze wiąże się z dużą wartością, ale i ryzykiem długu.
Nigdy nie zakładaj że wszystko wiesz o swoich rodzicach czy innym spadkodawcy.
Wiele razy nie potwierdziliśmy ani nadziei, ani obaw spadkobierców wobec osoby sprawdzanej.

Koszt ustalenia nieruchomości wobec jej wartości jest niższy niż 1%, a udziela tak ważnych informacji!

Zapoznaj się z naszymi usługami i wybierz najlepszy wariant dla siebie.

Skontaktuj się z nami wypełniając formularz kontaktowy lub zadzwoń pod numer +48 793 023 535.

    Scroll to Top